Lütfen Türkçe Versiyon için Tıklayınız >>>Please Click Here for English Version >>>
ANASAYFA FAALİYETLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM KURULLAR LİNKLER ÜYELİK BAŞVURUSU ÜYELİK KOŞULLARI ÜYELER
Lütfen Tüm Faaliyetler için Tıklayınız >>>
I. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ SEMPOZYUMU
I. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Sempozyumu, 2000 yılı Şubat ayında İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Sempozyuma, 150 uzman ve meslektaş katılmıştır. Aile ve çift terapilerinin yanı sıra, grup terapileri, seks terapisi ve psikotiklerde aile terapisi de, farklı özellik ve tanımları ve tümleyici özellikleri de sempozyum bünyesinde yer almıştır. Yurt çapında katılımla zenginleşen Ulusal Sempozyum, derneğimizin faaliyet planı dahilindeki Ulusal Kongre'lere zemin oluşturmuştur.
Detaylar...
I. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
Derneğimiz tarafından düzenlenen I. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 8-9-10 Mart 2002'de, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir.
Detaylar...
II. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
II. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 7-8-9 Mart 2003'de İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenmiştir. Kongre, 60'ı konuşmacı olmak üzere, yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Detaylar...
XIV. IFTA DÜNYA AİLE TERAPİSİ KONGRESİ
Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) ile International Family Therapy Association (IFTA), 24-27 Mart 2004'te, İstanbul'da, XIV. IFTA Dünya Aile Terapisi Kongresi'ni gerçekleştirmişlerdir.
Detaylar...
III. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
25-26-27 Mart 2005’te İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiş olan III. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi’nin teması “Entegratif Oryantasyon ve Terapi”dir.
Detaylar...
IV. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
16-17-18 Mart 2007'de İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'nde IV. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi gerçekleştirilmiştir. Kongre teması "Sistemikten Dinamiğe" olarak belirlenmiştir. 80 civarı konuşmacı olmak üzere, kongreye 350 kişi katılmıştır.
Detaylar...
V. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) tarafından, 13-14-15 Mart 2009'da, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde (SDKM), V. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi gerçekleştirilmiştir. Bu yıl kongremizin teması “Terapide Post-Yapısalcılık ve Sonrası“ olarak belirlenmiştir
Detaylar...
VI. ULUSAL AİLE VE EVLİLİK TERAPİLERİ KONGRESİ
Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD), 14-15-16 Ekim 2011’de, VI. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi’ni düzenlemiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gerçekleşen olan kongrenin teması “Psikoterapist Kimliği” olarak belirlenmiştir.
Detaylar...
VIII. EFTA AVRUPA AİLE TERAPİSİ DERNEĞİ KONGRESİ
Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) ,24-27 Ekim 2013 tarihinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, Avrupa Aile Terapileri Derneği (European Family Therapy Association) EFTA'nın VIII. Kongresi'ne ev sahipliği yapmıştır.
Detaylar...
Derneğimiz ile ilgili haberler için listemize üye olunuz.
Lütfen Dernek ile ilgili Hakkımızda Kısmı için Tıklayınız >>>
Hakkımızda
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD), 1997 yılında İstanbul'da kurulmuş, 1998 yılında faaliyete geçmiştir. Derneğimizin amacı, Türkiye'de, aile ve çift terapilerine yönelik yapılan çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda alana yönelik çalışmaların takip, tesis, teşvik ve temsili söz konusudur. Derneğimizin 340 üyesi bulunmaktadır. Üyelerimiz psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları ve aile hekimlerinden oluşmaktadır.

Kuruluş ve faaliyete geçiş sürecini takiben, 2000 yılı Şubat ayında İstanbul'da, I. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Sempozyumu gerçekleştirilmiştir. 150 uzman ve meslektaşın katılımıyla zenginleşen Ulusal Sempozyum, derneğimizin faaliyet planı dahilindeki Ulusal Kongre'lere zemin oluşturmuştur.

2001 yılının Mayıs ayında, dernek faaliyeti olarak, “Bahar Sohbetleri – I” adlı seminer çalışması düzenlenmiştir. Bu seminere, Emre Konuk, Murat Dokur ve Yavuz Erten konuşmacı olarak katılmışlardır.

Derneğimiz tarafından düzenlenen I. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 8-9-10 Mart 2002'de, İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Kongre, 50'si konuşmacı olmak üzere, yaklaşık 300 katılımcıyla, aile ve evlilik terapilerinin ülkemizdeki temsili açısından bilgilendirici ve geliştirici olmuştur. Ülkemizdeki pek çok uzmanın yanı sıra, Uluslararası Aile Terapisi Derneği'nin (IFTA) Başkanı Chana Winer (İsrail) , LINC İnsan Sistemlerini Birleştirme Vakfı Başkanı Judith Landau (ABD) ve Schneider Çocuk Sağlık Merkezi'nden Cynthia Carel (İsrail) da, kongremize konuşmacı olarak katılmışlardır.

II. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 7-8-9 Mart 2003'de İstanbul'da, 60'ı konuşmacı olmak üzere, yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Teması “İLİŞKİ- Psikopatoloji- TERAPİ” olan kongremiz, ülkemizdeki pek çok kıymetli uzmanın yanı sıra, Uluslararası Aile Terapisi Derneği'nin (IFTA) Başkanı Chana Winer (İsrail), Paris Psikanaliz Kurumu ve Grup ve Aile Psikanalizi Okulu Üyesi Jeanne Defontaine ve Grup ve Aile Psikanalizi Okulu Üyesi Bernard Defontaine'in de katılımıyla, zengin içerikli bir kongre olarak, derneğimizin amaçları yönünde olmuştur.

Ülkemizde aile ve evlilik terapilerinin gelişimini, alanla ilgili bilgi birikimine katkıda bulunulmasını, alanda çalışan uzmanların bir araya getirilmesiyle meslekiçi bir iletişim ağı oluşturulmasını ve uluslararası dernek ve oluşumlarla iletişim kurularak, aile ve evlilik terapilerinin dünya çapındaki süreçleri hakkında bilgilenmeyi ve bilgilendirmeyi amaçlayan derneğimizin, bu doğrultudaki girişim ve çalışmaları sonucunda, XIV. Dünya Aile Terapisi Kongresi, Uluslararası Aile Terapisi Derneği (International Family Therapy Association –IFTA) ve Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) tarafından, 24-27 Mart 2004'de İstanbul'da, Conrad Otel'de düzenlenmiştir. Kongrenin teması, “Global Kriz Zamanında Aileler” olarak belirlenmiştir. Bu kongreye de, yurt içinden ve yurt dışında 40 ülkeden, 300'ü konuşmacı olam üzere, toplam 700 kişi katılmıştır.

AETD; 25-27 Mart 2005'te, İstanbul'da, Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'nde, III. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi'ni gerçekleştirmiştir. Kongrenin teması "Entegratif Oryantasyon ve Terapi" olan kongremize; psikiyatri, psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmetler, aile hekimliği, psikiyatri hemşireliği, insan kaynakları vb. alanlardan 60'ın üzerinde konuşmacı ile yaklaşık 250 kişi katılmıştır.

Ayrıca, Libre of Brussels Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan, EFTA (European Family Therapy Association) kurucusu ve eski başkanı olan Prof. Dr. Mony Elkaim ve George Washington Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Carlos E. Sluzki de, kongremize katılan davetli konuşmacılardır.

16-17-18 Mart 2007'de İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'nde IV. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi gerçekleştirilmiştir. Kongre teması "Sistemikten Dinamiğe" olarak belirlenmiştir. 80 civarı konuşmacı olmak üzere, kongreye 350 kişi katılmıştır.

Bilimsel programı oluştururken yurt içinden pek çok değerli uzmanın yanı sıra, uluslar arası arenadaki mesleki gelişimlerde paralelliği kollamak adına, yurt dışından katılımcılara da yer verilmiştir. Milan School'dan Matteo Selvini, ABD'den Howard Liddle ve Norveç'ten Tom Andersen ve Eva Kjellberg, ABD'den IFTA Genel Sekreteri William Hibert ve İrlanda'dan Andrew Giffney sunumları ile katkıda bulunmuşlardır.

13-14-15 Mart 2009'da, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde (SDKM),V. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi düzenlenmiştir. Bu yıl kongremizin teması “Terapide Post-Yapısalcılık ve Sonrası“ olarak belirlenmiştir. Yapısal determinizmin kurucusu Prof. Dr. Humberto Maturana ve çalışma arkadalı Prof. Dr. Ximena Davila, EFTA-TIC Yönetim Kurulu üyesi, Sienna Ünivarsitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Rodolfo de Bernard kongremize katılan uzmanlardandır. Ayrıca Prof. Dr. Irvin Yalom da tele-konferans bağlantısı ile konferans vermiştir.
 
14-15-16 Ekim 2011'de, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde (SDKM),VI. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi düzenlenmiştir. Bu yıl kongremizin teması “Psikoterapist Kimliği" olarak belirlenmiştir. Kongreye, EFTA (Avrupa Aile Terapisi Derneği) başkanı Kyriaki Polychroni, Prof. Dr. Maurizio Andolfi ve Prof. Dr. Kurt Hawleg davetli konuşmacılar olarak katılmışlardır.
 
Son olarak da AETD ev sahipliğinde, 24-27 Ekim 2013 tarihinde, İstanbul'da, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, VIII. EFTA (European Family Therapy Association - Avrupa Aile Terapisi Derneği) Kongresi gerçekleştirilmiştir. Teması "Kriz Zamanında Fırsatlar: Ailenin Rolü" olarak belirlenen kongremize, 450 konuşmacı ve 1000 uzman katılmışlardır. Uluslararası düzeyde çok kıymetli olan pek çok öncü ismi ağırlama ve  çalışmalarına katılma şansına hizmet etmiştir.